Zvířata před Vánoci aneb "Podívej, jak smutně kouká. Dám mu jen jeden kousek."

07.12.2023

Začíná nám období Vánoc. Jedno z nejkritičtějších období, co se otrav týče.

Znáte to – s rodinou sedíte u televize, díváte se na pohádky, k tomu přikusujete vánoční cukroví, popíjíte čaj a užíváte si vánoční pohody. A vedle vás sedí váš čtyřnohý parťák a hypnotizuje vás a všechno to jídlo kolem. Bývá jen otázkou času, než někdo z přítomných "povolí" a kousek cukroví mu, samozřejmě nechtěně, tak nějak… upadne. Kousek vánočky sem, jedno polomáčené tam… Stačí málo a malér je na světě.

  • Čokoláda

Většina lidí už ví, že čokoláda je toxická pro psy. Nicméně pro kočky platí to samé. Kvůli obsahu kofeinu a teobrominu může ve vyšších dávkách způsobit až zástavu srdce. V menších dávkách pak způsobuje dezorientaci, zvracení nebo poruchy močení. Nejsou to ale jenom tyto alkaloidy. Čokoláda obsahuje i velké množství tuků. Ty mohou poškodit slinivku, protože ta není schopná vyprodukovat dostatečné množství enzymů k jejich strávení.

Obecně platí, že čím tmavší/kvalitnější čokoláda, tím nebezpečnější. Z toho vyplívá, že největší nebezpečí hrozí od kvalitní hořké čokolády a také čokolády na vaření.

Jak se ale říká – nic se nejí tak horké. Záleží i na dalších faktorech, jako třeba velikost zvířete, jeho váha, kolik čokolády snědlo a zdravotní stav.

Setkala jsem se se psy, kteří spořádali celou tabulku čokolády a nestalo se jim vůbec nic. Ale viděla jsem i psa, kterému k otravě stačili dva čtverečky. Proto když k nějaké nehodě, při které vám ze stolu zmizí kus čokolády nebo máčené cukroví, dojde, tak psa pozorujte. Ve chvíli, kdy se vám něco nebude zdát, jděte/volejte na veterinu.

  • Káva, čaj a další kofeinové bomby

Kofein, jak už je psáno u čokolády, může mít fatální následky. Otrava kofeinem nastupuje přibližně 1–2 hodiny po požití. Prvotními příznaky, jako téměř vždy, jsou špatná koordinace, zvracení, dezorientace. Z toho důvodu, pokud máte podezření, že došlo ke konzumaci většího množství čehokoli, co obsahuje kofein, tak co nejdříve kontaktujte veterináře.

Dávejte pozor na kávu a čaj. Nebezpečný ale není jen samotný nápoj, ale i kávová zrna, lógr, čajové lístky. Jenže kofein se nevyskytuje pouze tam. Jak už jsme si řekli, je obsažen i v čokoládě. Dále je v kakau, kolových a energetických nápojích. Kofein je ale také součástí některých léků, hlavně těch proti bolesti nebo na chřipku.

  • DIA potraviny

Málokoho by napadlo, že i po dia sušence by se mohl náš mazlíček otrávit. A přece mohl. Důvodem je umělé sladidlo XYLITOL, neboli "březový cukr", který se v některých dia potravinách vyskytuje. Nenajdeme ho ale jen v dia pečivu. Vyskytuje se třeba i ve žvýkačkách, bonbónech, nebo v některých ústních vodách a zubních pastách.

Nebezpečné je i velmi malé množství. Počátek otravy je nespecifický a k prvním příznakům dochází velmi rychle. Během přibližně 30 minut můžeme vidět první příznaky jako je malátnost, vrávorání a slabost. Dochází totiž k náhlému snížení krevního cukru. Může docházet i ke zvracení a křečím. Během další čtvrt hodiny pak může zvíře upadnout do kómatu. Během pár dní pak může dojít k akutnímu selhání ledvin, jater a selhání srážení krve.

Proto, na rozdíl od čokolády, pokud máte podezření, že se váš pes nebo kočka dostali k nějakým potravinám obsahujícím xylitol, tak na nic nečekejte a okamžitě kontaktujte veterináře!

  • Rozinky a hroznové víno

Rozinky jsou problém hlavně proto, že těm našim chlupáčům opravdu chutnají. Málokterý z nich si nechá ujít příležitost, aby si o nějakou tu rozinku přilepšil. Asi neznám psa nebo kočku, kteří by nikdy nesnědli rozinku nebo pár kuliček hroznového vína. Nicméně…

Rozinky a hrozny mohou způsobit až selhání ledvin, a to i při požití poměrně malého množství. Prvotními příznaky otravy rozinkami či hrozny je nadměrné pití, zvracení, časté močení a bolesti břicha. Během 12–24 hodin pak dochází k selhání ledvin, kdy zvíře úplně přestává močit, je slabé, pomalé a apatické. Při neléčení pak nastává smrt během 2–4 dní.

U rozinek tedy platí stejné varování jako u čokolády. Pokud se vám stane, že vám chlupáč ukradne pár rozinek, pozorujte ho. Pokud se vám něco nebude zdát, kontaktujte veterináře.

  • Makadamové ořechy, mandle, pecky a jiné suché plody

Znáte ten vtip o tom, že sliny Chucka Norrise obsahují kyanid, a proto mu stačí na nepřítele plivnout? No, tak mandle a ovocné pecky ten kyanid obsahují také.

Kyanid je prudký jed, který znemožňuje využití kyslíku v buňkách. Zvíře tedy z počátku zrychleně a těžce dýchá, je unavené a malátné. Později má poruchy srdečního rytmu, křeče. Smrt nastává kvůli "vnitřnímu udušení" – to znamená, že buňky nejsou schopné přepravit kyslík.

Mandle obsahují kyanid běžně. Co se ovocných pecek týče, tam je kyanid uvolňován do těla pouze za předpokladu, že je pecka nějakým způsobem poškozená. Například po napadení nějakým škůdcem nebo po rozkousnutí.

Obecně se vůbec nedoporučuje, aby psi nebo kočky konzumovali suché plody hned z několika důvodů:

  • U suchých plodů bývá velké nebezpečí alergické reakce. Alergie na ořechy se poměrně často mohou projevovat až anafylaktickou reakcí.
  • Ořechy a další suché plody obsahují velké množství tuků. To je nebezpečné pro slinivku. Může tak dojít k zánětu slinivky, průjmům nebo dalším trávicím obtížím.
  • U suchých plodů je časté riziko zaplísnění. Problémem pak nebývá samotná plíseň, ale toxiny, které vyloučila do plodů a které jsou schopné způsobit otravu.
  • Samostatnou kapitolou jsou pak solené suché plody. Proč sůl ne si povíme v další části.

Když se ještě vrátíme k peckám, tak jejich nebezpečím je i to, že spolykané pecky mohou ve střevě utvořit blokádu. Ta způsobí zácpu. A pokud se zácpa nezačne řešit včas, může dojít k částečnému odumření střeva, nebo i k úhynu.

  • Sůl

K soli se dostáváme tady. Jak jistě všichni víme, sůl je nad zlato. A u našich čtyřnohých přátel to platí trojnásob. Sůl je pro ně totiž taky toxická.

Po konzumaci většího množství soli se zvyšuje potřeba pití. A čím víc pijí, tím víc močí. To ale může vést až k otravě sodíkovými ionty a tím až k úhynu. Proč? Protože se naruší rovnováha mezi sodíkem a draslíkem v krvi. Čím více sodíku, tím méně draslíku. A draslík je nenahraditelný. Pokud je draslíku málo, dochází k problémům s ledvinami, oběhovou soustavou (zvýšený krevní tlak, nepravidelný srdeční rytmus) a s přenosem nervových vzruchů.

Příznaky tedy zahrnují potácivou chůzi, malátnost, dezorientaci, zvracení, průjem, hromadění tekutin v těle, zvýšenou teplotu, třes, nepravidelný srdeční rytmus, zvýšený krevní tlak a může docházet k záchvatům. Při postupující otravě pak hrozí smrt. Nejčastěji právě kvůli selhání oběhové soustavy. Může ale dojít i k celkovému selhání organismu.

Dávejte proto pozor na jakékoli slané potraviny, jako jsou třeba výše zmíněné solené suché plody, nebo různé chipsy, tyčinky a podobně. Pozor ale také dávejte na solné lampy. A pokud solnou lampu vlastníte a odcházíte z domu, raději se přesvědčte, že váš chlupáč k ní nemá přístup. Zvýšené opatrnosti dbejte i na dovolené u moře.

  • Alkohol a kynuté těsto

Alkohol je jedna z věcí, na kterou jsou kočky háklivější než psi. Požití, byť malého množství, může být pro kočku fatální. Požití způsobuje zvracení, průjem, dezorientaci, ztížené dýchání, třes a může dojít až ke kómatu a úhynu. Proč je ale pro kočky nebezpečné i kynuté těsto? Z jednoduchého důvodu – díky činnosti kvasinek se z cukru uvolňuje ethanol. Tím se vracíme zpět k otravě alkoholem. Navíc kvasinky svou činností uvolňují i plyny a díky tomu dochází k bolestivému (a nebezpečnému!) "nafouknutí" žaludku a střev.

U psů je to trošku jinak. Psi mají totiž o trochu vyšší snášenlivost než kočky. Jenže mají také problém, který povětšinou u koček řešit nemusíte. Psům totiž pivo chutná.

Vliv na játra a mozek je stejný jako u lidí, jenže trvá mnohem kratší dobu, než vašemu psovi ublíží. A jelikož má stejný vliv, příznaky intoxikace jsou také velmi známé. Zvracení, problémy s koordinací, průjem, potíže s dýcháním. Velmi rychle se pak ale mohou objevit i další příznaky, jako je selhání jater a ledvin, kóma a nakonec i smrt.

A nezapomeňte! Čím menší váš pes je, tím horší to může být.